Soru
Ağrıyan dişi çektirmek mi gerekir ?
Cevap

Ağrıyan dişi çektirip kurtulmak çözüm değildir. Dişi tedavi ederek (kanal tedavisi gibi) mümkün olduğunca ağızda tutmak gerekir. Çürük ve ağrılı diş için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmalı ve diş ağızda tutulmalıdır.

Soru
Hamilelik döneminde diş kaybı normal midir?
Cevap

Hamilelik dönemindeki diş eti kanaması, dişten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz.Kanamanın nedeni, ağız bakımının yeterli sağlanmaması halinde hamilelikteki hormonal değişiklikler sonucu dişeti iltihabının oluşması veya mevcut dişeti iltihabının şiddetlenmesidir.Yeterli ağız hijyeni ve doktor kontrolleri ile hamilelikte diş kaybının önüne geçilir.

Soru
Diş fırçalarken dişeti kanaması normal midir?
Cevap

Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalıdır.

Soru
Ağız kokusunun olması normal midir?
Cevap

Ağız kokusu; çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit yahut, üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda ağız kokusu önlenebilir.

Soru
Tansiyon hastaları implant yaptırabilir mi?
Cevap

Yüksek tansiyon hastaları (hiper tansiyon) ve kalp rahatsızlığı olan hastalar implant tedavisinden önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır. Eğer doktorlarından onay alırlarsa, kontrol altında tutularak implant tedavisine başlayabilirler. Bu tür hastalarımızla genellikle sabah saatlerinde ve onları yormayacak kısa seanslarla çalışarak rahat bir tedavi dönemi geçirmeleri sağlanabilir.

Soru
Dişler neden çürür?
Cevap

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Soru
Çürük oluşumunu engellemek için alınması gereken bireysel önlemler nelerdir?
Cevap

Eğer çürük oluşmadıysa azı dişlerinin çiğneyici yüzlerine uygulanacak fissür örtücü çürük başlangıcını engellediği gibi fluorlu gargaralarla çürük sıklığında düşüşe neden olmaktadır.Ama başlamış  olan çürüğü durduramamaktadır.Doğru ve etkili fırçalama çürük oluşumunu önlemede birinci sıradadır.

Soru
Dişimizin çürüdüğünü nasıl anlayabiliriz?
Cevap

Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalar tüketildiğinde ağrı, basınca karşı hissedilen hassasiyet, dişlerimizin arasına yemek artıklarının kaçması, kötü ağız kokusu çürük belirtilerinden olabilir.

Soru
Diş röntgeni zararlı mıdır?
Cevap

Gebeler de önerilmemektedir.Gerekli önlemler ( kurşun önlük,kurşun odalar,doz ayarı v.s ) alındıktan sonra zararlı değildir.Diş hekimleri için önemli bir yardımcı methodtur.

Soru
Diş sıkma (Bruksizm) Nedir?
Cevap

Bruksizm, alt ve üst dişlerin istemsiz olarak birbirine sürtünmesidir. Günlük kullanımda veya halk arasında yaygın olarak “diş gıcırdatma” olarak adlandırılmaktadır. Ortodontik diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde, alerji ve astım problemli çocuklarda daha sıklıkla görülür.

Soru
Diş sıkma – gıcırdatma Tedavisi nedir?
Cevap

Öncelikle sebebin ortaya çıkartılması gerekir.Stres ve alışkanlığa bağlı ise ancak bunlar giderilemiyorsa ısırma plağı denen ve gece takılan bir apereyle dişlerin aşınması engellenir ve alışkanlık ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Soru
Fissür sealant (Fissür örtücü) nedir?
Cevap

Fissür örtücüler azı dişlerin çiğneme yüzeylerindeki küçük girinti ve çıkıntıların kapatılmasında kullanılan akıcı kıvamda bir dolgu maddesidir. Diş çürüklerinin %90’ı bu girintilerden başladığı için, erken dönemde bu yüzeylerin örtülmesi çürükten korunmada en etkili yöntemlerden birisidir.

Soru
Kırık dişler ne şekilde tedavi edilebilir?
Cevap

Kırık dişlerin tedavisinde ışıklı dolgular veya porselen laminalardan yararlanılır. Işıklı dolgular ile tek seansta 1 ila 4 dişin tedavisi mümkündür.

Soru
Diş hekimliğinde lazer hangi İşlemlerde uygulanabilir?
Cevap

Diş hekimliğinde lazer; yumuşak dokularda, dişetinin şekillendirilmesi ve kanama kontrolü amaçlı kullanılırken, sert dokularda; çürüklerin ağrısız olarak temizlenmesinde ve dişlerin hassasiyetinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca genellikle esmer hastaların ve sigara kullanıcılarında oluşan koyu renkleşmiş lekeli dişetlerinin beyazlatılmasında lazerin başarılı kullanımı görülmektedir.

Soru
Diş hekimliğinde ilk muayene (oral diagnoz) önemi nedir?
Cevap

Diş tedavileri çok büyük bir çeşitlilik arz etmekte ve pek çok hastada birden fazla tedavi gereksinimi olabilmektedir. Bu tedavilerin doğru olarak planlanması, daha konforlu ve daha kısa süreli tedavi süreçleri sağlamaktadır. Ayrıca her zaman tam bir tedavi planlaması olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle, hangi tedavilerin öncelikli olarak yapılması gerektiğine bu muayene sırasında karar verilir.

Soru
Bir diş fırçasını ne kadar kullanabiliriz?
Cevap

Dişlerin düzenli fırçalanması durumunda 3 aylık periyotlarda fırçanın yenilenmesi doğru olacaktır

Soru
En doğru diş fırçalama tekniği hangisidir?
Cevap

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki,  bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Soru
Diş etlerinin fırçalanması neden gereklidir?
Cevap

Dişetleri demek yerine, diş-dişeti birleşim hattı demek daha doğru olacaktır. Bu hat ağız sağlığının en zayıf komponentini oluşturur. Diş-dişetleri arasında bulunan oluk, bakteriler için aşılması nispeten en kolay bariyerdir. Fırçalanırken hedeflenen şey bu olukta mikrobik dental plağın birikiminin engellenmesidir.

Soru
Fırçadan başka diş temizlik araçları var mıdır?
Cevap

Diş İpliği (Diş ipi): Diş aralarını temizlemede sık kullanılan yararlı bir araçtır. Yanlış kullanımı diş etine zararlı olmaktadır. Diş hekiminden doğru kullanımını öğrenildikten sonra uygulanmalıdır.

Soru
Ara yüz temizleyicileri ne işe yarar?
Cevap

Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda dişler arasındaki ve dişetinin altındaki artıkları temizlemek için kullanılır. Bu alışkanlığa sahip değilseniz başlamak için geç kalmış sayılmazsınız.

Soru
Ağız kokusu sebepleri nelerdir?
Cevap

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır.
•    Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir.
•    Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır.
•    İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.
•    Şanslıyız ki ağız boşluğundan kaynaklanan kötü kokuların tedavisi kısa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir.

 

Soru
Dişlerde hassasiyet ne demektir?
Cevap

Sıcak, soğuk, şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağıza alındığında dişlerde ani bir tepki ve sızlama oluşur; ağrı-sızı başlar. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir (bu durum halk arasında diş kamaşması olarak da adlandırılır).